Kategorie: Aktuality, Zdravotnictví

Poslanci ANO nepodpořili návrh na protikorupční opatření na Homolce

Členové kontrolního výboru nepodpořili návrh poslance Ludvíka Hovorky na důsledné vyšetření hospodaření Nemocnice Na Homolce v posledních letech. Bez podpory zůstala také výzva, aby do budoucna byla tato nemocnice pod lepším dohledem ministerstva zdravotnictví. Iniciativu blokovali sociální demokraté i poslanci za hnutí ANO...

Poslanec a člen Kontrolního výboru Ludvík Hovorka (KDU-ČSL) navrhl, aby Kontrolní výbor poslanecké sněmovny vzhledem k závažným zjištěním v Nemocnici na Homolce požádal ministra zdravotnictví o vyvození trestněprávní odpovědnosti manažerů a jednatelů Nemocnice na Homolce a jejích dceřiných firem. Trestněprávní odpovědnost by se měla týkat také osob na ministerstvu zdravotnictví, které jsou odpovědné za dohled nad přímořízenými organizacemi, tedy i nad Nemocnicí na Homolce.

Návrh dále obsahuje výzvu, aby ministr zdravotnictví podpořil hloubkový audit a následné zrušení dceřiných firem nemocnice, a aby bylo předloženo řádné ekonomické vyhodnocení všech outsourcingů realizovaných vedením nemocnice od roku 2006 a vypovězení veškerých nevýhodných smluvních vztahů. Nemocnice Na Homolce by měla předat přehled výše úhrad od zdravotních pojišťoven a dotací v letech 2006 – 2014.

Součástí opatření má být i návrh systémových změn - zajištění centrálního nákupu a centrálních servisních služeb (včetně právních) pro všechny přímo řízené organizace MZ a zajištění účinných kontrolních mechanismů na MZ nad přímo řízenými organizacemi.

Poslanci: Podpora je zbytečná, věc šetří policie

Redakce MT zjišťovala důvody, proč poslanci hlasovali proti návrhu, nebo proč se zdrželi hlasování. Odpověď byla od všech oslovených téměř stejná - machinace v hospodaření Nemocnice Na Homolce odsuzují, ale konkrétní opatření nepodpoří, protože věc řeší policie.

„Naprosto souhlasím s tím, aby se korupční kauzy v nemocnici Na Homolce vyšetřily! Na jednání výboru jsem jasně řekl, že to co se tam dělo, byla lumpárna a zlodějina. Celou kauzu vyšetřují orgány činné v trestní řízení a věřím také, že vyšetří trestně-právní odpovědnost jednotlivých aktérů,“ odepsal na dotaz redakce poslanec za ČSSD Václav Votava.

Hovorkův návrh nepodpořili ani poslanci hnutí ANO. Roman Kubíček se hlasování zdržel a po své asistence nejprve vzkázal, že se k věci nebude vůbec vyjadřovat. Poté přišel e-mail s vysvětlením: „Celou záležitostí se v současné době zabývají orgány činné v trestním řízení, kterým přísluší vyšetřování těchto kauz. Je potřeba počkat na závěry tohoto vyšetřování a orgány činné v trestním řízení nechat řádně a nezávisle pracovat.“

Takové reakce poslanců slýchal Ludvík Hovorka ještě v době vlády Mirka Topolánka: „Podobné odpovědi jsem dostával od odpovědných a kompetentních ministrů a premiérů v letech 2010 - 2011 kdy se vymlouvali na běžící vyšetřování  a stejně se nic nevyřešilo. Tím, že poslanci návrh na protikorupční opatření v kauze Homolka nepodpořili, nebyl kvůli jejich hlasování uložen ministerstvu zdravotnictví konkrétní úkol, co činit dál.“

Návrh podpořili pouze tři členové kontrolního výboru – kromě předkladatele také MUDr. Miroslav Štětina (Hnutí Úsvit) a Vladimír Koníček (KSČM).

„Rozhodně nesouhlasím s názory, že nemá cenu toto usnesení podpořit.  Toto usnesení je naopak důležité. Pokud by kontrolní výbor tuto výzvu schválil, bylo by možné okamžitě konat – například podávat další trestní oznámení. Policie totiž v tuto chvíli neprošetřuje všechny trestné činy, které na Homolce možná byly spáchány,“ říká MUDr. Štětina a dodává: „ Mohu ale podat trestní oznámení v této věci sám jako občan. Na druhou stranu, pokud by se za věc postavil ministr zdravotnictví, jak ho vyzval poslanec Hovorka, mělo by to mnohem větší váhu. To se ale nestalo, protože poslanci z politických důvodů návrh nepodpořili.

print Formát pro tisk