Zdroj: http://ludvikhovorka.cz/index.php?a=moje-prace/povinny-elektronicky-recept-a-motivace-lekaru  •  Vydáno: 27.4.2017 15:40  •  Autor: Admin

Povinný elektronický recept a motivace lékařů

Image

27.4. 2017 Interpelace na ministra zdravotnictví JUDr. Ing. Miloslava Ludvíka, MBA ve věci povinného elektronického receptu a motivace lékařů

Děkuji za slovo,
vážený pane místopředsedo. Vážený pane ministře, od 1. 1. 2018 má být spuštěn povinný elektronický recept pro všechny lékaře a pro všechna zdravotnická zařízení. Chtěl bych se zeptat, co přináší současný recept lékařům, pacientům a lékárnám, ne tedy, co bude přinášet v budoucnu.

Za druhé, co bude Ministerstvo zdravotnictví dělat, když lékaři nebudou od 1. 1. 2018 vystavovat elektronické recepty. Bude ministerstvo lékaře sankcionovat?

Co bude Ministerstvo zdravotnictví dělat, když 15 až 20 % lékařů od 1. 1. 2018 kvůli povinnému vystavování receptů skončí?

Za čtvrté, co budete dělat, když jste slíbil lékařům financovat vystavení elektronického receptu částkou 1,70 Kč za jednu položku na receptu, když podle zákona vystavení receptu není zdravotní výkon, tzn., že ho nelze hradit z Fondu zdravotní péče a ze zdravotního pojištění, tzn., že tato slíbená finanční motivace v podstatě není krytá zdroji.

Za páté, proč lékaři nechtějí povinný elektronický recept? Domnívám se, že pokud je produkt dobrý, tak nemusí být povinný, tak jak je tomu v jiných zemích, a nemusí se za to vyhazovat peníze ze zdravotního pojištění, za nějakou motivaci lékařů.

Za šesté, vyvodíte odpovědnost konkrétních osob odpovědných za vyhazování veřejných prostředků za nefunkční systém? Tuším, že dosud bylo investováno kolem 200 až 250 milionů korun.

Děkuji za odpověď.

Ministr nebyl přítomen.