Napsali o mně

Studio ČT24  Host: Ludvík Hovorka /KDU-ČSL/, člen mandátového a imunitního výboru, Poslanecká sněmovna (živý vstup) Moderuje: Jana Peroutková.


18. 8. 2017 čas: 1:20:00 
 

Cizinci bez pojištění zanechávají v nemocnicích dluhy. Pohledávky se šplhají do desítek milionů

15. 7. 2017
Českým nemocnicím dluží desítky milionů korun cizinci, kteří potřebovali akutní péči a neměli pojištění. Největší objem pohledávek registruje motolská nemocnice v Praze. Od roku 2000 vymáhala téměř 37 milionů. Pokud se nemocnice s pacientem nedohodne na splátkovém kalendáři, musí je vymáhat soudně, což není vždy úspěšné.

901 závad ostravské dálnice D47. O odpovědnosti má rozhodnout vláda 

26. 5. 2017 
Ostrava/PrahaSněmovna žádá vládu, aby stanovila konkrétní odpovědnost organizací, firem a osob za škody, které vznikly státu při stavbě dálnice D47. Týká se to škod způsobených mimo jiné nekvalitním výkonem dozoru a pozdním uplatněním nároků, kvůli kterému jsou tyto nároky promlčeny. 
Návrh usnesení předložil Ludvík Hovorka (KDU-ČSL). Podle něj musel někdo z ŘSD, kdo vykonával stavební dozor, vědět, jaké jsou termíny promlčení nároků za škody. „Stavba D47 je neuvěřitelný šlendrián, který se podařilo v ČR realizovat,“ uvedl. 

Nižší strop u doplatků na léky čeká ostré jednání. Projít by mohl díky opozici

5. 12. 2016
Nižší strop u doplatků na léky pro děti a seniory považuje nový ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík (ČSSD) za svou prioritu. Potřebný zákon už je hotový, vládě ho chce proto předložit co nejdříve. Čeká ho ale zřejmě ostré jednání s ministrem financí. Andrej Babiš (ANO) nápad sice podporuje, odmítá na něj ale přidat peníze. Podle propočtů by změna stála zdravotní pojišťovny půl miliardy korun ročně.

NKÚ prověřuje ministerstvo zdravotnictví i tři podřízené nemocnice

3. 12. 2016
Nejvyšší kontrolní úřad začal prověřovat ministerstvo zdravotnictví a tři jemu podřízené nemocnice. Inspekce probíhá v době, kdy se úřadu ujímá nový ministr, ředitel Motola Miloslav Ludvík (ČSSD), a i ten hospodaření špitálů označuje za jednu ze svých priorit ve funkci.
 

Stíhání za pomluvu by se mělo týkat i firem, může to dopadnout na média

23. 3. 2016
Okruh trestných činů, ze kterých se budou firmy zodpovídat, se nejspíš rozšíří. Příslušný zákon schválili poslanci. Bude se to týkat i pomluvy. Vydavatelé však tvrdí, že ustanovení by mohlo dostat provozovatele sdělovacích prostředků do existenčních potíží a mohlo by sloužit k vypořádání s „neposlušnými“ médii.
Možnost vyvinění, pokud firma prokáže snahu zabránit trestnému jednání

Na návrh právního výboru se však do novely dostala úprava, podle níž se společnost trestní odpovědnosti zprostí, pokud vynaložila veškeré možné úsilí, aby spáchání protiprávního jednání zabránila. Firmě by pomohlo, kdyby měla etický nebo protikorupční kodex.

„Zákon se stane neúčinným. Právnická osoba se může zprostit téměř vždy.“ Ludvík Hovorka poslanec za KDU-ČSL
 

Sněmovnou prošel registr hrazené zdravotní péče, kritici varují před únikem dat 

9. 3. 2016 
PrahaSněmovna schválila novelu o zdravotních službách, která zřídí mimo jiné registr hrazených zdravotních služeb a modernizuje další databáze. Zastánci normy mluví o tom, že předloha zprůhlední zdravotnictví a umožní zavést plnohodnotný systém hodnocení kvality péče. Kritici naopak pochybují o ochraně dat a chystají ústavní stížnost.

Lidovec Ludvík Hovorka neprosadil zamítnutí předlohy, která nyní zamíří k posouzení do Senátu. Normu nakonec podpořilo 140 ze 179 přítomných poslanců. Proti hlasovalo 35 poslanců z řad TOP 09, ODS a Hovorka. Po hlasování řekl, že se obrátí na Ústavní soud: „Není zřejmé, k čemu to bude soužit, protože nikde není popsán mechanismus, jak se budou data využívat a zpracovávat.“

Bývalý ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) označil registr hrazených služeb za „velkého bratra“. Uchovávání rodných čísel pacientů není podle něho pro účely registru potřeba. Bohuslav Svoboda (ODS) zase mluvil o prolomení osobních údajů, které naruší integritu jednotlivců. Poslanec a předseda Výboru pro zdravotnictví Rostislav Vyzula (ANO) ale oponuje, že uvolňovaná data budou zpracovaná anonymně.


Němečkův záměr sbírat údaje o lékařích a pacientech chce část poslanců zatrhnout

20. 2. 2016
Vznik registru lékařů i pacientů provází spor ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka a části poslanců. Němeček si od databází slibuje průhlednější zdravotnictví. Třeba člen výboru pro zdravotnictví Ludvík Hovorka (KDU-ČSL) v nich ale vidí možné porušení ochrany citlivých údajů o zdravotních problémech pacientů. Ve sněmovně se tak bude hlasovat o úplném zamítnutí zákona, který se vznikem databází počítá. Ministerstvo dodává, že jeho prosazení potřebuje i kvůli zjištění přesného počtu lékařů a sester.

Homolka platila firmám miliony za služby, na které má vlastní lidi

19. 9. 2015 
Nemocnice Na Homolce vyplatila za půl roku více než 2,5 milionu korun externím poradcům. Často přitom vykonávali práci, na kterou má nemocnice vlastní síly. Vyplývá to z faktur, které Česká televize získala. Nejde přitom o pomyslného kostlivce ve skříni po předchozích ředitelích, faktury proplácelo současné vedení Homolky. Podle mluvčí nemocnice skončily smlouvy na jaře.

Nad najímáním externích firem se pozastavují také poslanci jak z opozičních, tak i z vládních stran. Bývalý ministr zdravotnictví z TOP 09 Leoš Heger považuje poradenské smlouvy za „předmět vysokého rizika“, zatímco poslanec KDU-ČSL Ludvík Hovorka míní, že práci, kterou externí firmy pro nemocnici vykonávají, by měla Homolka „řešit z vlastní zdrojů“.

Studio ČT24  Léčba nepovolenými kmenovými buňkami

7. 11. 2014   čas: 20:00  ministr zdravotnictví  Svatopluk Němeček    34:00  poslanec   Lufvík Hovorka