Kategorie: Aktuality, Zdravotnictví

K dotaci vedl falešný podpis pod posudkem

Jeden z projektů výzkumu tkáňových buněk Centra buněčné terapie a diagnostiky (CBTD), které bylo v roce 2013 přejmenované na 4MEDi - Centrum buněčné terapie a diagnostiky a. s., bude šetřit policie. Existuje podezření, že veřejné dotace získala firma na základě zfalšovaného podpisu. Redakci MT to sdělila ing. Lucy Vojtová z Vysokého učení technického v Brně. Podle Lucy Vojtové je její podpis na oponentském posudku falešný...

Minulý týden podalo vedení institutu ve věci trestní oznámení. „Cílem je ochrana VUT v Brně a jeho zaměstnanců,“ uvedla mluvčí ústavu PhDr. Jitka Vanýsková.
Projekt Buněčné testovací sady CellKitt měla v letech 2011 až 2013 na starosti firma Centrum buněčné terapie a diagnostiky a.s. Na podezřelé okolnosti ohledně projektu CellKit upozornila redakce Medical Tribune již loni na jaře. Řešitelé projektu i poskytovatel dotace nebyli ochotní doložit, kteří výzkumníci na takto specifickém vědeckém projektu pracují. „Tyto údaje nejsou veřejně přístupnými informacemi, jde o obchodní tajemství,“ odpověděl tehdy Tomáš Paták z tiskového oddělení ministerstva průmyslu a obchodu, které je poskytovatelem dotace. Žádnou konkrétní odpověď nezískala redakce ani od řešitelů projektu. „Všichni zaměstnanci ústavu mají od vedení přísný zákaz komunikovat na toto téma s médii,“ uvedla tehdy parazitoložka Hana Bílková ze Zdravotního ústavu v Ostravě, která byla uvedena jako oficiální spoluředitelka projektu.
Zopakujme pro jistotu ještě jednou – redakce se zajímala pouze o jména osob, které na projektu kultivace kožních štěpů skutečně pracují a co konkrétního za státní peníze vlastně produkují.
Nyní se redakci MT svěřila výzkumná pracovnice, která tvrdí, že její podpis byl pod oponentským posudkem k projektu Buněčné testovací sady CellKit zfalšován. „Na začátku roku 2013 mě Ing. Jakub Schůrek požádal o závěrečný posudek za tři roky výzkumu, tedy za roky 2010 až 2012, ale dodal mi jen strohé konstatování, že všechny cíle byly splněny bez jakékoli kompletní závěrečné zprávy. To mi přišlo podivné. Vyžádala jsem si proto posudky z předešlých let a zjistila jsem, že můj podpis k oponentskému posudku byl zfalšován. Shodou okolností jsem nyní přišla i na to, že můj podpis byl zfalšován také u oponentského posudku k projektu Bio-Nano-Mat II, jehož příjemcem byla mateřská firma CBTD, tedy společnost PrimeCell a.s.,“ říká Ing. Lucy Vojtová z VUT.
Firmy Národní centrum tkání a buněk, 4MEDi – Centrum buněčné terapie a diagnostiky a PrimeCell a.s. jsou personálně propojené, předsedou dozorčí rady firem je Michal Zahradníček.
Neoprávněně vyplacené dotace?
Informace o falšování podpisu u projektu CellKit měla redakce MT už letos v březnu. V tu dobu však nebylo zřejmé, zda falešný oponentský posudek skutečně sloužil jako podklad pro vyplacení dotace. Poskytovatel dotace – Ministerstvo průmyslu a obchodu odmítalo tento posudek ukázat. „Požadované dokumenty vám nemůžeme poskytnout z důvodu ochrany obchodního tajemství,“ sdělil tehdy Filip Matys z tiskového oddělení ministerstva. Kopie oponentských posudků se podařilo získat až poslanci Ludvíkovi Hovorkovi (KDU-ČSL), který je členem Kontrolního výboru Parlamentu. Díky těmto dokumentům je nyní možné ověřit, zda nedošlo k neoprávněnému čerpání dotace. „Dokument dokládá, že v roce 2012 byl posudek podepsán bez mého vědomí. Díky tomuto posudku byla formálně splněna podmínka, že dotace byly do té doby řádně čerpány, a projekt splňuje všechny předem navržené body a cíle. Projekt byl proto zřejmě prodloužen do léta 2013. Bez doloženého posudku by však žadatelé projekt neobhájili,“ poznamenává Ing. Vojtová.
„Nemyslela jsem si, že je něco takového vůbec možné. Navíc firma PrimeCell tehdy neměla zájem danou věc nijak vyřešit. Naopak se snažili stále podepsat smlouvu o spolupráci, nicméně smlouva podepsána nebyla, protože už tehdy bylo jasné, že jim o výzkum až tak moc nejde, spíš jenom o "doklad o spolupráci,“ dodala výzkumná pracovnice.
Lucy Vojtová podle svých slov opakovaně žádala hlavního řešitele projektu Jakuba Schůrka o vysvětlení celé záležitosti, ale bez výsledku. „Byl zjevně překvapen a tvrdil, že o ničem neví, a že to zřejmě vše zařídila bývalá sekretářka. Ještě jsem dodatečně žádala Ing. Schůrka o písemné prohlášení, že posudky byly vytvořeny a podepsány bez mého vědomí. To mi původně přislíbil, ovšem nikdy nezaslal,“ uvedla pro MT Lucy Vojtová.
O vyjádření požádala redakce MT také řešitele projektu. „Momentálně řídím auto a nechci porušovat právní předpisy, takže s vámi nemohu mluvit,“ uvedl Jakub Schůrek na telefonický dotaz s tím, že dotazy odpoví písemně. Na otázky zaslané e-mailem však poté už nereagoval.
CBTD hrozí vrácení dotací
Autentičnost dokumentů bude nyní šetřit policie. Předmětem trestního oznámení je podezření ze spáchání trestného činu podvodu, resp. dotačního podvodu, dle § 209 trestního zákona - podvod, respektive § 212 trestního zákona - dotační podvod,“ uvedla pro MT mluvčí Vysokého učení technického PhDr. Jitka Vanýsková.
Je otázkou, co nastane, pokud se oficiálně potvrdí, že oponentské posudky k oběma projektům jsou neplatné.
„V případě, že je jednou z dotačních podmínek předložení oponentského posudku, přičemž tento by však nebyl vypracován osobou v něm uvedenou, lze v souladu se zákonem o rozpočtových pravidlech zahájit řízení o odnětí dotace, došlo-li po vydání rozhodnutí o poskytnutí dotace ke zjištění, že údaje, na jejichž základě byla dotace poskytnuta, byly neúplné či nepravdivé,“ odpovídá na dotaz MT právnička Andrea Kohoutková ze sdružení Oživení.
Zároveň dodává: „Ačkoli tedy zákon explicitně nestanoví povinnost, nýbrž možnost řízení o odnětí dotace zahájit, jsme toho názoru, že v daném případě, navíc pokud by bylo orgány činnými v trestním řízení prokázáno, že došlo ke spáchání trestného činu dotačního podvodu dle § 212 zákona č. 40/2009 Sb., trestního zákoníku (zfalšováním uvedeného oponentského posudku), Ministerstvo průmyslu a obchodu by mělo řízení o odnětí dotace zahájit.“ Stát na projekt CellKitt přispěl částkou 6,8 milionů korun.
Němeček v čele CBTD
Na celé věci jsou zajímavé ještě další souvislosti. V době, kdy mělo dojít k falšování podpisu na oponentském posudku, byl předsedou představenstva Centra buněčné terapie a diagnostiky a. s. současný ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ve funkci působil od založení firmy v červenci 2009 do října 2013).
Pokud se ukáže, že podpis skutečně není autentický, byl zfalšován a dotace tudíž čeprány neoprávněně, jakou zodpovědnost cítí ministr jako člověk, který stál v čele této společnosti? „Nikdy jsem žádný podpis nefalšoval, na ničem podobném jsem se nepodílel, ani nemám o ničem podobném povědomost. K dalším spekulacím se nebudu vyjadřovat,“ odpověděl ministr pro MT.
Nejasnosti jsou i v dalších aktivitách společnosti 4MEDi – Centrum buněčné terapie a diagnostiky. Ta provozuje v areálu FN Ostrava čerstvě postavený rozlehlý areál za téměř miliardu korun, na který poskytla veřejné peníze společnost CzechInvest. Plánem bylo vybudovat vědecko-technický park o rozloze 6450 m2, který bude supermoderní továrnou na výrobu přípravků pro buněčnou terapii. Podle informací z médií však budova bude z velké části využita k jiným než vědeckým účelům. Tento projekt kritizoval před dvěma měsíci v článku pro Medical Tribune také ministr financí Andrej Babiš: „Jak je možné, že státní agentura Czechinvest dá firmě stamiliony formou bianko šeku? Vždyť když někomu dávám peníze, tak chci záruky, co za to bude. A co bude v obrovském supermoderním areálu 4MEDi dnes? Jak uvedla před časem média, v počáteční fázi zabere PrimeCell polovinu komplexu, zbytek bude pronajímat. Z poloviny se tak do areálu nastěhují laboratoře, které se vůbec takto specializovanou vědou nezabývají! Takže shrnuto a podtrženo – soukromá firma získá miliardu na dům ze státních peněz, který pak bude dále komerčně pronajímat. Vypadá to jako skvělý „realitní byznys“ za státní peníze,“ uvedl ministr financí Babiš pro MT.

print Formát pro tisk