NKÚ by měl také prověřit dotace z veřejných zdrojů poskytnuté jak těmto firmám, tak firmě PrimeCell Therapeutics, pod kterou obě centra spadají. Výbor tak rozhodl na svém jednání.
Poslanci chtěli prověřit, proč vláda Mirka Topolánka tak spěchala na svém posledním zasedání, aby získala podíly ve firmách, které nebyly ještě ani zapsané v obchodním rejstříku, popsal předseda výboru Vladimír Koníček (KSČM). Podle ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka (ČSSD) udělila vláda souhlas k nabytí akcií firem 4. května 2009. Čtyři dny poté Topolánkova vláda skončila a nahradila ji úřednická vláda Jana Fischera.
Němeček poslancům řekl, že ministerstvo zaplatilo za akcie společnosti Národní centrum tkání a buněk 3,36 milionu korun a za akcie společnosti Centrum buněčné terapie a diagnostiky 2,4 milionu korun, tedy celkem 5,76 milionu korun. Znalec najatý ministerstvem zdravotnictví již určil interval, v nichž se nachází tržní hodnota podílu státu v centru buněčné terapie, a to horní hranice 6,828 milionu korun. V případě Národního centra tkání a buněk je horním limitem až 23,643 milionu korun. "Z toho důvodu je patrné, že hodnota podílu státu od nákupu akcií vzrostla," prohlásil Němeček.
Podle Němečka jde účastí státu v těchto firmách o to, že regenerativní medicína má už nyní a může mít v budoucnosti daleko lepší vliv na zlepšování zdraví občanů. "Rozvíjí se slibně a dle světových studií a zpráv bude mít pravděpodobně i vliv na možné snížení rostoucích nákladů na zdravotní péči," řekl ministr.
Poslanec Ludvík Hovorka (KDU-ČSL) upozornil mimo jiné na to, že v případě ostravského centra není zřejmé, jak velká část tamního objektu se bude věnovat výzkumu a jak velkou část bude firma pronajímat. Stát by tak po dle něj poskytl soukromé firmě dotaci na to, aby vybudovala prostory sloužící k podnikání.
Výbor proto požádal ministra také o informace o využití budov ostravského centra. Chce od něj také vyčíslit, kolik obě firmy dostaly například od zdravotních pojišťoven nebo od fakultních nemocnic.