Poslanci propustili do třetího čtení novelu zákona o dani z přidané hodnoty, která má pomoci státu bojovat s daňovými úniky na DPH.
Poslanci by tento návrh i celou novelu zákona mohli schvalovat v pátek.
Pozměňovací návrh týkající se lidí s celiakií a fenylketonurií, kteří musí držet zvláštní dietu, vznesl v rozpočtovém výboru poslanec Ludvík Hovorka (KDU-ČSL). Poukazoval na to, že pro lidi trpící uvedenými nemocemi jsou tyto potraviny jedinou možností léčby a například bezlepkový chleba je v průměru o 100 až 150 procent dražší než normální.
Jeho návrh se týká surovin určených k výrobě potravin, jde hlavně o mouky a směs pro výrobu bezlepkového chleba a další suroviny z luštěnin nebo brambor. Tyto suroviny navíc musí splňovat požadavky příslušné směrnice Evropské komise. Ministr financí Andrej Babiš řekl, že ministerstvo s tímto návrhem i dalšími návrhy z výboru souhlasí.
Obdobný návrh vznesli poslanci ANO Radka Maxová a Miloslav Janulík. Do desetiprocentní sazby chtějí zařadit potraviny pro zvláštní lékařské účely určené lidem s vrozenými metabolickými poruchami, těžkou potravinovou alergií a obdobným onemocněním spojeným s výživou.
Janulík řekl ČTK, že tento návrh se týká přímo výrobků, a nikoli surovin pro jejich výrobu. Pokud by se nižší sazba vztahovala pouze na suroviny, hrozilo by podle něj zneužívání této výhody. Státní rozpočet by tento návrh podle předkladatelů připravil asi o 25 milionů korun.
Novela rovněž rozšiřuje režim přenesení daňové povinnosti, tzv. reverse charge, na další komodity. V případě poskytnutí služeb nebo zboží tak nepřiznává DPH prodejce, ale odběratel. Cílem je zamezit podvodům.
Babiš podotkl, že jen na tzv. karuselových podvodech přišel stát v letech 2009 až 2013 o 70 miliard korun. Řekl také, že pokud to rozpočet dovolí a podaří se prosadit opatření proti únikům, mohla by se nynější snížená sazba DPH vrátit z 15 na deset procent. "Nejdřív vybrat, potom snížit," popsal to.