Podle původního návrhu ministerstva zdravotnictví by byla povinnost zrušena zcela.
Platný zákon říká, že lékaři musí předepisovat recepty výhradně elektronicky od příštího roku. Pokud by byl návrh výboru schválen, termín by se posunul na rok 2018.
V současnosti může být recept po dohodě s pacientem v listinné nebo v elektronické podobě. Předloha ministerstva zdravotnictví by to zachovala i do budoucna.
Proti pouhému odkladu se stejně jako při jednání výboru vyslovil zejména lidovec Ludvík Hovorka. "Pokud systém nebude usnadňovat lékařům a lékárnám práci, v praxi se neujme," uvedl. Povinný elektronický recept by podle něho mohl být zajímavý hlavně pro firmy, které budou dodávat příslušné programové vybavení.
Drtivá většina receptů je nyní v papírové formě. Povinný elektronický recept měla od roku 2015 zavést novela schválená začátkem minulého roku. Ministerstvo uvádí, že na povinnost není připraven Státní ústav pro kontrolu léčiv ani část lékařů, protože nevyužívá výpočetní techniku. Jde prý vesměs o starší lékaře v odlehlejších regionech.
Povinné využívání elektronického receptu prosadil sněmovní zdravotnický výbor v minulém volebním období do původně technické vládní normy, která přejímala evropské směrnice. Předkladatelé z řad tehdejších koaličních poslanců si od zavedení povinných elektronických receptů slibovali úspory jedné až dvou miliard korun ročně. Zmizely by podle podle nich také falešné recepty.